Невежеството в сферата на сигурността не само, че е опасно, но накрая винаги излиза скъпо, каза Румен Радев на откриването на изложението Хемус в панаира
Не мисля, че има война между институциите, смята държавният глава
Модернизацията на българската армия няма алтернатива. И мога да кажа, че невежеството в сферата на сигурността не само, че е опасно, но накрая винаги излиза скъпо. Така президентът Румен Радев коментира трите проекта за модернизиране на въоръжените ни сили, които предлага Министерството на отбраната и срещу които скочи председателят на партия „Воля” Веселин Марешки. Държавният глава откри в панаира днес изложението за отбранителна техника Хемус и си пожела по-високотехнологична българска армия, в модернизирането на която дейно да участват и наши компании от сектора.
Румен Радев коментира и заминаването на правителствена делегация в Русия, водена от премиера Бойко Борисов. Ситуацията в момента е много благоприятна за българската делегация в Русия по няколко причини. Виждате съживяването на отношенията ни с Русия. Виждате с споразумението между Европейския съюз и Газпром. Аз поставих много ясни въпроси по време на моята визита за възможностите на Русия за оптимизация на цени и на условия за доставки на руски енергийни ресурси. А също така и за по-добри условия за присъствието на нашия бизнес в Русия. И много се надявам правителството да оползотвори всички тези възможности.
Не подмина и темата за възраждането на проекта за нова ядрена централа. Разбира се, че АЕЦ Белене е важен приоритет. Нека да дадем шанс на българското правителство да анализира всички варианти, да се вдигне мораториума и да се предложи решение. Но както вече казах, това решение трябва да изключва финансовия риск за държавата. И много важно- трябва да има действащи механизми за контрол на ядрения риск, подчерта президентът.
На въпрос дали има война между институциите в държавата, Румен Радев отговори така: Дайте ми вие определение за политическа система, в която да речем премиерът може да се отбие на кафе в парламента и да си тръгне след 20 минути с оставката на председателя на парламента, който трябва да го контролира. Или това, че премиерът изобщо не отива на искане за изслушване. Или че може с вдигане на телефона да завърти на 180 градуса всички народни представители от мнозинството да гласуват обратно на решението, което вчера са гласували. Не мисля, че има война. Да, има напрежение. Но трябва да гледаме националните интереси. Да гледаме какви са целите пред нас, така че българските граждани да имат много по-голяма сигурност, да имат високо качество и стандарт на живот.
Очаквайте подробности от Хемус 2018